Kredyty Konsolidacyjne

Co to jest kredyt konsolidacyjny? Jest to kredyt, który można uzyskać w banku (ale również i w SKOK-ach) na spłatę zobowiązań w tym samym lub w innym banku.

gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny pożyczkę konsolidacyjną

Potocznie mówi się o "połączeniu kredytów". Konsolidacji podlegają różne rodzaje kredytów, a o zakresie wszystkich produktach decyduje bank. "Połączyć" można zarówno kredyty i pożyczki gotówkowe, ale i ratalne, mieszkaniowe, samochodowe, zobowiązania na kartach kredytowych, kredyty odnawialne w rachunku ROR..

Istotą kredytu konsolidacyjnego jest poprawa płynności finansowej, poprzez wydłużenie czasu spłaty. Dlatego raty kredytu konsolidacyjnego będą niższe od suma rat konsolidowanych zobowiązań. Dodatkowo, kredyty konsolidacyjne są przeważnie nieco tańsze niż kredyty gotówkowe..

Ale nie oznacza to oczywiście, że nic za kredyt nie zapłacisz! Im dłuższy jest czas spłaty, to oczywiście następuje spadek wysokości raty, ale następuje wzrost kosztów odsetkowych. Dodatkowo może dojść koszt prowizji lub dobrowolne ubezpieczenie. A to w sumie oznacza, że wysokość całkowitego zadłużenia wzrasta.

A jaki jest zasadniczy plus konsolidacji?

Z pewnością łatwiej jest zapanować nad jednym kredytem niż kilkoma - wystąpi tylko jedna rata kredytowa. Mniejsza rata kredytowa, to również mniejsze obciążenia w miesięcznych wydatkach, a tym samym poprawa w bilansie domowego budżetu..

Konsolidacja poprawia również zdolność kredytową, dlatego banki mogą zaproponować również w ramach kredytów konsolidacyjnych dodatkową gotówkę na dowolny cel konsumpcyjny. Podobnie jak w przypadku pozostałych kredytów, również i tutaj bank sprawdzi zdolność i wiarygodność kredytową, nawet w sytuacji, kiedy np. tydzień wcześniej skorzystałeś z kredytu ratalnego czy otworzyłeś limit kredytowy w rachunku.

Środki z kredytu konsolidacyjnego najczęściej bezpośrednio przekazywane są do kredytodawców, a jedynie dodatkowa gotówkowa przelewana na Twoje konto.

Dla kogo przeznaczony jest kredyt konsolidacyjny?

Jeżeli bierzesz pod uwagę kredyt konsolidacyjny, to należy wziąć pod uwagę, że ta propozycja kredytowa jest kierowana do osób, które chciałyby zredukować liczbę posiadanych zobowiązań kredytowych i jednocześnie obniżyć wysokość miesięcznej raty.

Powody mogą być oczywiście różne, np. utrata lub zmniejszenie źródeł dochodów, zwiększenie się wydatków czy obawa utraty płynności finansowej, ale także zwiększenie zdolności kredytowej, co umożliwia otrzymanie dodatkowej gotówki w ramach konsolidacji.

Czy warto spłacić stare kredyty zaciągając nowy kredyt? W wielu przypadkach konsolidacja może okazać się jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Warto wziąć pod uwagę, że zamiast kilku różnych rat w miesiącu, i bardzo często spłacanych w różnych bankach, będziesz miał do spłaty tylko jeden kredyt.

Po drugie, bardzo często w przypadku konsolidacji następuje wydłużenie czasu spłaty, co ma na celu zmniejszenie raty kredytowej, co w znacznym stopniu poprawia płynność finansową.

Pamiętaj jednak, że jak każdy kredyt, tak i kredyt konsolidacyjny, to również koszt kredytowy - oprócz pożyczonego kapitału musisz oddać również i odsetki, być może będziesz musiał zapłacić prowizję lub zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia. To wszystko sprawia, że konsekwencją niższej raty (dzięki wydłużeniu czasu spłaty) jest zwiększenie się poziomu ogólnego zadłużenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz