Krótkoterminowe pożyczki niebankowe, tzw. chwilówki, to umowy pożyczkowe zawarte pomiędzy firmą pożyczkową i pożyczkobiorcą.
Nie jest to zatem umowa kredytowa, z jaką mamy do czynienia w przypadku banku. Ważną kwestią jest to, że środki z takiej pożyczki można przeznaczyć na cel dowolny, a wnioskowanie o pożyczkę i procedowanie jest bardzo szybkie.
Niekiedy wystarczy dowód osobisty, potwierdzenie tożsamości, zaświadczenie o dochodach, konto bankowe i telefon komórkowy.
Krótkoterminowe pożyczki są to pożyczki, które udzielane są na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt dni – nie przekraczają one jednak 61 dni. Drugi ważny element tej pożyczki jest to, że niektóre z firm pożyczkowych zaproponują taką pożyczkę za darmo. Pod warunkiem, że jesteś nowym klientem firmy pożyczkowej i spłacisz ją w terminie.
Kwoty pożyczki gotówkowej nie są wysokie, chociaż spotkasz się z działaniami marketingowymi w stylu: „pierwsza pożyczka do 3000 zł za darmo”. Niewiele osób taką kwotę otrzyma. Poza tym niezależnie ile pożyczysz, to będziesz musiał taką kwotę oddać za 15, 30 lub 60 dni.
Dla niektórych konsumentów wzięcie kredytu lub pożyczki bankowej nie wchodzi w grę – z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej lub wiarygodności w BIK. Powody braku zdolności kredytowej mogą być różne: za mało zarabiają, nie mają stałego i udokumentowanego źródła dochodu. Żaden z banków w takiej sytuacji nie udzieli im kredytu.
Pamiętajmy jednak o tym, że firma pożyczkowa może udzielić finansowania. Jednak, kiedy ty dobrze wiesz, że nie będziesz miał możliwości spłacenia zobowiązania w wyznaczonym terminie, to pomimo że wzięcie pożyczki niebankowej jest wygodnym rozwiązaniem, to nie jest to mądre i bezpieczne.
Finansowanie wydatków konsumenckich z pożyczek i kredytów wiąże się najczęściej z tym, że należy oddać więcej niż się pożycza. Pożyczki w promocji i za darmo – całkowity koszt pożyczki = 0 zł, RRSO = 0% - są mimo wszystko rzadkością. Zanim podejmiesz decyzję o skorzystaniu z środków z pożyczki niebankowej, dwa razy się zastanów i podejmij racjonalną, a nie emocjonalną decyzję.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz