czwartek, 2 czerwca 2022

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Żaden kredyt nie jest dla każdego, w tym również i kredyt konsolidacyjny. Kredyt konsolidacyjny, jak i sama konsolidacja kredytowa jest kierowana przede wszystkim do tych osób, które spłacają minimum dwa zobowiązania bankowa, nie mają kłopotów z terminowym regulowaniem rat kredytowych, ale ich łączna suma jest już zbyt dużym obciążeniem dla domowych finansów.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny

W takiej sytuacji można rozważyć konsolidację kredytów (ich „połączenie”) i zmniejszenie raty kredytowej.

Polega to na tym, że bank spłaca wyszczególnione we wniosku o kredyt zobowiązania, my otrzymujemy nowy kredyt (konsolidacyjny) i dzięki wydłużeniu spłaty, możliwe jest obniżenie wysokości nowej raty. Z mniejszą ratę lepiej jest poradzić sobie z regulowaniem zadłużenia, a jednocześnie więcej pieniędzy pozostanie w domowym budżecie.

Zanim wybierzemy bank, który przeprowadzi konsolidację, należy zapoznać się z propozycjami, a następnie porównać konkretne oferty przedstawione przez bank.

Pamiętać należy, że wszelkiego rodzaju reklamy kredytów i pożyczek są wyłącznie propozycjami, które kierowane są do wszystkich potencjalnych klientów, zainteresowanych tymi formami finansowania.

Oferta kredytowa jest zawsze indywidualna. Zanim jakikolwiek bank podejmie decyzję o udzieleniu kredytu, ma obowiązek zbadania sytuacji finansowej osoby ubiegającej się o kredyt – jej zdolności kredytowej oraz historii kredytowej w BIK.

Przecztaj i sprawdź: Czy dostanę kredyt gotówkowy bez zdolności kredytowej?

Kredyt konsolidacyjny tylko ze zdolnością kredytową

Nie wierz w reklamy typu "kredyt bez BIK, bez zdolności kredytowej" - w banku nie ma takiej opcji i możliwości.

Banki, SKOK-i i instytucje finansowe muszą zbadać to, czy masz możliwości spłaty zobowiązania. Brane są pod uwagę nie tylko dochody miesięczne, ale ich źródło, rodzaj umowy i oczywiście wydatki ponoszone w gospodarstwie domowym, w tym również spłacane zobowiązania kredytowe i pożyczkowe.

W zależności od sposobu i procedury wnioskowania o kredyt, bank może poprosić Ciebie o dostarczenie zaświadczenia o dochodach, formie zatrudnienia (umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony, umowa zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej, renta lub emerytura) czy wykazu aktualnego zadłużenia.

Ocena kredytowa zadecyduje o tym, czy kredyt otrzymasz i na jakich warunkach.

Po co konsolidować kredyty?

Można wymienić kilka powodów, dla których jest przeprowadzana konsolidacja kredytów: 1. poprawa płynności finansowej, 2. zwiększenie zdolności kredytowej, 3. uzyskanie dodatkowej gotówki w ramach kredytu konsolidacyjnego.

Jak widać powodów może być wiele, dlatego trudno jest wskazać gdzie najlepiej skonsolidować kredyty czy jaki jest najlepszy kredyt konsolidacyjny.

Jednak, jedno można zaznaczyć: należy szukać jak najkorzystniejszej oferty. Jest to bowiem nowy kredyt, a więc poza samym pożyczonym kapitałem, będzie trzeba oddać również i koszty kredytowe. A im są one mniejsze, to i tym kredyt będzie tańszy.

Koszt kredytu to nie tylko odsetki, ale również koszty dodatkowe. Ważne jest jednak to, aby uświadomić sobie, że zadłużenie całkowite po konsolidacji zwiększy się. Właśnie z powodu kosztów kredytowych. Dodatkowo im większy jest kredyt, tym większy koszt zapłaconych odsetek. Podobnie rzecz się ma z okresem spłaty: dłuższy czas kredytowania, to mniejsza rata, ale jednocześnie więcej odsetek do zapłacenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz