piątek, 21 października 2022

Czy warto korzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Zadłużonych Polaków jest kilka milionów. Kredyty gotówkowe, pożyczki, limity, kredyty samochodowe i mieszkaniowe. Zadłużenie łącznie sięga kilku miliardów złotych… I co dalej, jeżeli wszystkie raty po podliczeniu są już za duże? Jeżeli nie ma innego wyjścia, to… jednym wyjściem jest skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego.

Historycznie niskie stopy procentowe… Było to dawno! Teraz są wysokie i nie jest to pewnie koniec ich podnoszenia. Pożyczyć pieniądze w banku można coraz trudniej (ale nie dotyczy to chyba firm pożyczkowych), bo zmniejsza się zdolność kredytowa Polaków. A jedynie co rośnie, to wydatki domowe i raty kredytowe (kredytów z oprocentowaniem zmiennym).

Nawet pożyczając świadomie i dokonując racjonalnych decyzji kredytowych, można utracić kontrolę nad spłatą naszych długów. Przecież i inne wydatki rosną – gaz, prąd, czynsze, abonamenty, żywność. Lista jest bardzo długa.

Jeżeli nie masz jeszcze kłopotów z terminową obsługą zadłużenia bankowego, ale się ich spodziewasz, to można wziąć pod uwagę kredyt konsolidacyjny.

A jednak ma to być kredyt gotówkowy, a nie kredyt konsolidacyjny? To są dwie opcje. Możesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówką lub poszukać promocji na kredyt gotówkowy w banku, aby było taniej.

Konsolidacja kredytów. Zamiast pięciu kredytów, tylko jeden

Bardzo często przekredytowanie i niespodziewane wydatki czy nagłe pogorszenie się stanu finansów, mogą doprowadzić do spirali zadłużenia.

Rzecz jasna, że taka sytuacja jest wręcz katastrofą dla domowego budżetu. Czy można temu przeciwdziałać? Można. Ale tylko nie biorąc kredytów.

Jeżeli obawiamy się problemów z obsługą już posiadanych kredytów, to zastanowić się nad tym, czy nie warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego.

Jest to kredyt za pomocą możliwe jest spłacenie wybranych zobowiązań bankowych i wówczas do spłaty będzie jeden kredyt z jedną ratę. Co więcej, rata może być znacznie mniejsza – dzięki dłuższemu okresowi spłaty.

Rozwiązanie idealne? Nie. W przypadku kredytu konsolidacyjnego spłata zadłużenia zostanie rozłożona na czas dłuższy. I owszem rata będzie niższa, ale zwiększy się koszt odsetek. Tak, tak! Każdy nowy kredyt, to nowy koszt kredytowy. I w przypadku kredytów konsolidacyjnych, to są głównie odsetki.

Kredyt konsolidacyjny można łatwo uzyskać

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy? Ubieganie się o taki kredyt nie jest, ani skomplikowane, ani trudne. Wniosek o ten rodzaj kredytu przypomina wniosek o kredyt gotówkowy (dodatkowo należy podać kredyty, które mają zostać spłacone).

Bank, jak przy każdym innym kredycie, sprawdzi zdolność kredytową. Na pewno zwróci dokładną uwagę na historię kredytową w BIK – dlatego właśnie musi być ona pozytywna, a opóźnienia mogą utrudnić uzyskanie kredytu.

Jeżeli bank stwierdzi: analiza wniosku kredytowego jest pozytywna, to kredyt na spłacenie wielu kredytów stanie się faktem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz