Konsolidacja kredytów? Wiele osób sądzi, że bez pomocy specjalisty, doradcy czy pośrednika finansowego, konsolidacji kredytowej nie da się przeprowadzić. A czy kredyt gotówkowy można zaciągnąć samodzielnie? Wybrać i podpisać umowę o kartę kredytową? Założyć konto bankowe przez internet?
Nawet wówczas, jeżeli nie mieliśmy do czynienia z konsolidacją kredytów czy z kredytem konsolidacyjnym, to nie jest to skomplikowana sprawa i poradzisz sobie z tym samodzielnie.
Nie masz czasu, aby chodzić po bankach i zbierać propozycje kredytowe? Szybkie rozwiązanie na teraz: zapoznaj się z propozycjami poniżej. Możesz szybko wysłać formularz kontaktowy do wybranego banku i poczekać na telefon od doradcy. Dowiesz się jaką propozycję kredytową przygotuje dla ciebie bank i co najważniejsze: nie musisz wychodzić z domu, a kontakt z doradcą nie zobowiązuje ciebie do skorzystania z oferty.
Konsolidacja kredytów na czym polega?
Na czym dokładnie polega konsolidacja kredytów i jak przebiega? Konsolidacja kredytowa to:
- potocznie nazywane, ”połączenie” lub „zamiana” wybranych zobowiązań w jeden kredyt.
Połączenie, zamiana - potocznie tak się to tak nazywa, ale w rzeczywistości, aktualne zobowiązania bankowe są spłacane nowym kredytem.
Najpopularniejszym kredytem konsolidacyjnym jest gotówkowy (jest jeszcze konsolidacyjny hipoteczny – zabezpieczeniem którego jest hipoteka na nieruchomości). Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest powszechnie dostępny w każdym banku.
Przypomina nieco kredyt gotówkowy, tylko, że w tym przypadku jest określony cel, na jaki może zostać przeznaczony, a mianowicie na spłacenie wybranych zobowiązań kredytowych.
We wniosku kredytowym wyszczególnia się jakie kredyty i pożyczki mają zostać spłacone przez bank. Mogą to być kredyty gotówkowe, ale i limity kredytowe, kredyty ratalne czy samochodowe. Generalnie, to jednak bank decyduje o zakresie konsolidacji i warunkach, na jakich zostanie udzielony nowy kredyt.
Konsolidacja kredytu wady i zalety
Najczęściej konsolidacja jest przeprowadzana po to, aby poprawić, a niekiedy to nawet, aby odzyskać, płynność finansową. Kiedy wydatki niebezpiecznie zbliżają się do poziomu dochodów, to istnieje niebezpieczeństwo, że w końcu zabraknie pieniędzy na zapłacenie raty lub innego zobowiązania.
Poprawa płynności finansowej następuje poprzez zmniejszenie raty kredytowej. Nowa rata, dzięki wydłużeniu czasu spłaty, będzie mniejsza od sumy raty kredytów, które konsolidujemy.
Drugim czynnikiem, który decyduje o konsolidacji kredytów, to zwiększenie zdolności kredytowej. Mniejsza rata, to i mniejsze wydatki w domowym budżecie, a to automatycznie wpływa na zwiększenie zdolności kredytowej. I dzięki czemu jest możliwe uzyskanie dodatkowej gotówki w ramach kredytu lub większego kredytu lub pożyczki w przyszłości.
Na koniec wada, ale nie konsolidacji kredytowej, ale kredytu konsolidacyjnego. Jest jedna i oczywista, taka sama, jak w przypadku innych kredytów: należy oddać więcej niż tylko pożyczony kapitał.
W przypadku każdego kredytu występuje koszt kredytowy. Najczęściej są to odsetki, ale może być prowizja kredytowa czy inne opłaty. Im większa jest suma tych kosztów, to i cena jest większa. Im większy będzie kredyt, tym również więcej zapłacimy. I rzecz jasna: im dłuższy czas spłaty kredytu konsolidacyjnego, to mniejsza rata, ale i więcej zapłaconych zostanie odsetek.
Dla kogo kredyt konsolidacyjny? Dla zadłużonych z dobry BIK i odpowiednią zdolnością kredytową. Konsolidacja kredytowe może być znaczącą pomocą w „opanowaniu” domowych finansów. Ale, jeżeli wciąż będziemy się zadłużać, nie naprawimy domowego budżetu i nie będziemy racjonalnie zarządzać domowymi finansami, to kłopoty i tak pojawią się za pewien czas. To będzie tylko kwestia kilku lub kilkunastu miesięcy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz