Jeżeli radzisz sobie ostatkiem sił ze zbyt dużą liczbą spłacanych aktualnie kredytów i pożyczek, ale ważne: regulujesz je terminowo, to należałoby wziąć pod uwagę ich połączenie w jeden kredyt i obniżenie nowej raty.
Kredyt konsolidacyjny może być pewnym rozwiązaniem kłopotów finansowych związanych ze spłatą licznych długów bankowych. Umożliwia bowiem zamianę kilku kredytów na jeden i do tego dochodzi mniejsza miesięczna rata. Jest ona niższa, ponieważ wydłużamy okres kredytowania.
Mniejsza rata pozwoli odzyskać lub poprawić płynność finansową domowego budżetu. Można zamiast konsolidacji np. zrestrukturyzować jedną umową kredytową albo, co jednak będzie trudniejsze i będzie wymagać czasu, zmniejszyć wydatki lub zwiększyć uzyskiwane dochody.
Skonsolidować można wiele różnych kredytów i pożyczek bankowych i zależy od nas samych, ale i od banku, który określa zakres konsolidacji.
Najczęściej konsolidowane są kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, limity w kontach ROR. Ale również i kredyt hipoteczny można połączyć z innymi zobowiązaniami bankowymi lub go zrefinansować, czyli „przenieść” do innego banku. To „przenoszenie” to nic innego, jak spłata nowym kredytem aktualnie spłacanych kredytów.
Powinniśmy pamiętać jednak o tym, że biorąc nowy kredyt, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Bo każdy kredyt, to również do oddania między innymi koszty odsetkowe, a niekiedy również i prowizja czy koszt ubezpieczenie. Warto zatem nie tylko porównać oferty kredytowe, ale i szukać kredytów konsolidacyjnych w promocji.
Konsolidacja kredytów, czy to się opłaca?
Zawsze powinniśmy się zastanowić i policzyć rzecz jasna, czy takie rozwiązanie nam się opłaca. W sensie ekonomicznym niekoniecznie. Bo jednak jak to wszystko razem zsumujemy, to okaże się, że nowy koszt kredytowy zwiększy zadłużenie. Będzie one większe niż przed konsolidacją.
Pomimo, że banki w przypadku ofert promocyjnych rezygnują z pobierania prowizji, a oprocentowanie jest mniejsze niż dla podobnych kredytów gotówkowych, to jednak dłuższy czas spłaty powoduje, że rośnie koszt zapłaconych odsetek.
Z drugiej jednak strony plusy konsolidacji, jakie wynikają z mniejszej raty kredytowe i poprawienia płynności finansowej, są czynnikami, które w dużej mierze decydują o „łączeniu” kredytów.
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest podobny do kredytów i pożyczek gotówkowych. W zasadzie wystarczy wypełnić wniosek kredytowy, dostarczyć umowy kredytowe tych zobowiązań, które zamierzany skonsolidować oraz przygotować zaświadczenie o dochodach. Jeżeli ocena kredytowa będzie pozytywna (zdolność i wiarygodność kredytowa), to nie powinno być żadnych kłopotów z konsolidacją.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz