Nadpłacać kredyt i wcześniej zakończyć spłatę?Jeżeli jest taka możliwość, to warto szybciej spłacić kredyt, bowiem wówczas zmniejszy się koszt całkowity kredytu. Pożyczenie pieniędzy powinno nas wynieść taniej.
Jeśli będziesz przelewał na rachunek banku kwoty wyższe niż te, które wynikają z ustalonego harmonogramu, to oczywiście, że spłacisz zobowiązanie wcześniej.
Jest to opcja, która będzie na pewno odczuwalna dla domowego budżetu. Z jednej strony poziom comiesięcznych rat nieco się zmieni i będą większe obciążenia, ale jednocześnie szybciej zostanie uregulowane zobowiązanie i koszty kredytowe zostaną zwrócone, proporcjonalnie do okresu w którym nie korzystaliśmy z pożyczonego kapitału.
Jeżeli twoja sytuacja finansowa nie jest najlepsza, to lepiej zdecydować się na spłatę kredytu bez zmian. Wszelkiego rodzaju kroki finansowe w tym przypadku muszą być dokładnie przemyślane i dopasować indywidualnie do aktualnej sytuacji finansowej.
Wcześniejsza spłata częściowa lub całkowita kredytu
Najlepszym momentem na nadpłatę kredytu, czy to gotówkowego czy hipotecznego, to ten, kiedy bank nie pobiera za to opłaty. Zgodnie z prawem np. w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych, które są oprocentowane stopą zmienną, bank nie pobierze prowizji za wcześniejsze uregulowanie kredytu, po upływie lat 3 od momentu zawarcia umowy kredytowej.
Jeżeli jest to kredyt z oprocentowaniem stałym, może prowizję pobrać przez cały okres kredytowania.
Aby dokładnie dowiedzieć się, co robić w konkretnej sytuacji, czy można zaoszczędzić nadpłacając kredyt, należy sprawdzić zapisy umowy lub skontaktować się z bankiem, który udzielił kredytowania.
Sprawdź również: Czy warto korzystać z kredytu konsolidacyjnego?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz