wtorek, 19 kwietnia 2022

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania

Zanim skorzystasz z kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, to pamiętaj:

Kredyt mieszkaniowy, kredyt budowlany, kredyt remontowy, to inaczej jest kredyt hipoteczny. Przy czym kredyt budowlany czy remontowy bez zabezpieczenia hipotecznego, to najczęściej zwykła pożyczka gotówkowa.

Przed dokonaniem wyboru banku, warto dokładnie przeanalizować i porównać oferty różnych banków, zwracając szczególną uwagę na okres kredytowania, wkład własny, całkowity koszt kredytu, oprocentowanie nominalne.

Okres spłaty kredytu hipotecznego może wynieść maksymalnie nawet i 30 - 35 lat. Tak długi okres kredytowania pozwala ustalić rozsądną wysokość raty kredytowej, która będzie dopasowana do możliwości finansowych. Należy jednocześnie wziąć pod uwagę, że dłuższy czas spłaty będzie skutkował większym kosztem odsetkowym.

Minimalna wysokość wkładu własnego, zgodnie z Rekomendacją S, wynosi obecnie 20% wartości kupowanej nieruchomości (np. mieszkania, domu lub działki). Niektóre z banków umożliwiają ubieganie się o kredyt hipoteczny nawet przy wkładzie na poziomie 10% wartości kupowanej nieruchomości. Należy jednak liczyć się z tym, że pozostała, brakująca część do 20%, będzie musiała zostać ubezpieczona (ubezpieczenie niskiego wkładu własnego). Jednocześnie, im większy jest wkład własny, tym korzystniejsza będzie oferta kredytowa.

Kredyt gotówkowy zamiast kredytu hipotecznego? Przeczytaj i Oblicz ratę kredytu gotówkowego w banku.

Tani kredyt hipoteczny na zakup mieszkania

Tania kredyt hipoteczny oznacza, że całkowity koszt kredytu jest mniejszy w porównaniu z innymi ofertami. Na podstawie tylko jednej oferty lub reklamy, nie można stwierdzić czy jest to tani czy drogi kredyt.

Na całkowity koszt kredytu hipotecznego, a więc i na jego cenę, składa się m.in.: oprocentowanie nominalne, prowizja od wysokości kredytu oraz opłaty dodatkowe (np. koszt ubezpieczenia, wyceny nieruchomości). Porównując oferty kredytów hipotecznych, można posługiwać się zarówno kosztem całkowitym, jak i wskaźnikiem RRSO, który przedstawia całkowity koszt kredytu procentowo, w skali roku, w stosunku do wysokości kwoty kredytu.

Istotne znacznie na cenę kredytu hipotecznego ma oprocentowanie nominalne kredytu, będące podstawą do wyliczania odsetek (które maja największy udział w całkowitym koszcie).

Kredyt hipoteczny może być z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Ma to przełożenie na wysokość rat kredytowych w ciągu kolejnych lat. Kredyt hipoteczny z oprocentowanie zmiennym, to najczęściej wybierany kredyt i oznacza, że kiedy Rada Polityki Pieniężnej podwyższy lub obniży stopy procentowe, to za jakiś czas wzrosną lub zmniejszą się raty kredytowe.

Od lipca 2021 r. Rekomendacja S wprowadzona przez KNF nałożyła na banki obowiązek oferowania również kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz